Film informacyjny o Rycerzach Kolumba

INFORMACJE BIEŻĄCE:

INAUGURACJA RAWSKIEJ RADY

W sobotę 26 czerwca 2021 r. podczas uroczystej Mszy św. o 18:00 będziemy przeżywać historyczny moment –oficjalnie bowiem rozpocznie swoje funkcjonowanie Pierwsza Rada Rycerzy Kolumba w Diecezji Łowickiej. W 2019 r. ks. Bp. Andrzej Dziuba zwrócił się z prośbą do naszego. proboszcza ks. Bogumiła Karpa aby w rawskiej parafii utworzyć pierwszą w diecezji wspólnotę Rycerzy Kolumba. Ks. proboszcz wraz z grupą zaangażowanych w parafii mężczyzn podjął tą idee i rozpoczęła się dwuletnia droga formacyjna. W jej trakcie przyjmowano kolejne grupy nowych rycerzy. Po dwóch latach pracy wspólnota rycerzy rozrosła się do grona 21 członków, co pozwoliło, aby otrzymać status niezależnej rady – dzisiaj przed tą Mszą św. - 2 nowych kandydatów powiększyło grono tej męskiej wspólnoty.

Pomimo krótkiego okresu działania rawscy rycerze już na stałe wpisali się w życie parafii i miasta nie tylko poprzez modlitwę i zaangażowanie duszpasterskie co także przez podejmowane działania na rzec potrzebujących.

Na czele Rawskiej Rady stoi p. Daniel Koska, który w dniu 29 maja podczas pierwszych wyborów został wybrany na Wielkiego Rycerza. Wtedy też wybrano inne osoby funkcyjne.

Rawska Rada której patronem jest Święty Maksymilian Maria Kolbe stanowi z kolei 17753 radą Rycerzy Kolumba na świecie.

 

Podczas rozpoczynającej się Mszy św. będziemy wraz z ks. Biskupem Andrzejem Dziubą oraz kapłanami modlić się w intencji naszych rycerzy, aby owocnie posługiwali dla dobra Diecezji i parafii. Po Mszy św. będzie miał miejsce ważny obrzęd – rawska rada otrzyma flagę Rycerzy oraz specjalne insygnia, które przekazała Główna Rada z USA, gdzie jest centrala tej katolickiej wspólnoty. Osoby funkcyjne w rawskiej radzie otrzymają z rąk księdza Biskupa wspomniane insygnia symbolizujące ich posługę we wspólnocie.

 

W październiku ubiegłego roku został beatyfikowany ks. Michael McGivney – pochodzący z irlandzkiej wielodzietnej rodziny mieszkającej w Ameryce. Widząc biedę i desperację swoich wiernych, których protestancka większość traktowała jako ludzi gorszej kategorii postanowił zorganizować mężczyzn, aby stanowili w swoim środowisku siłę: wiary i wzajemnej pomocy. W taki sposób powstał ponad 100 lat temu zakon Rycerzy Kolumba.

Obecnie prawie 2 miliony mężczyzn z całego świat tworzy tę katolicką wspólnotę, która oddana jest służbie Kościołowi a jej zadaniem jest pogłębianie wiary, pomoc w inicjatywach duszpasterskich i materialnych w parafii oraz wspólnym działaniu i wzajemnym wspieraniu się. Zaangażowanie społeczne, w duchu wartości chrześcijańskich, jest wyróżniająca cechą Rycerzy Kolumba, którzy swoje talenty i czas poświęcają służbie kościołowi, lokalnej wspólnocie, rodzinie, młodzieży i braciom rycerzom. Wspierają też powołania do kapłaństwa i życia zakonnego oraz jasno stoją po stronie obrony życia każdego dziecka.

 

Dzisiaj w sobotę 20 czerwca nasi Rycerze mieli spotkanie robocze, na któym omawiali przygotowanie do Uroczyystej mszy św, na której zostanie obgłoszona Rada rawska. Zostana wtedy takze wręczone insygnia rycerzom pełniacym funkcje. Bedzie to historyczny moment dl naszych rycerzy. Wesprzyjmy ich posługę w parafii naszą modlitwą.

 

RYCERSKIE WYBORY
W sobotę 29 maja w sali Centrum Spotkań i Dialogu spotkali się Rycerze Kolumba z naszej parafii. Przybyli także rycerze z Rady w Tomaszowie Mazowieckim, do której to Rady przynależą nasi rycerze. W przeciągu 2 lat od zainicjowania działalności tej wspólnoty w naszej parafii liczba rycerzy wzrosła do 21 mężczyzn. To pozwala na utworzenie samodzielnej rawskiej Rady.. Przed jej powołaniem przez władze Rycerzy znajdujące się w USA, musiały się najpierw odbyć wybory do różnych funkcji.
Najpierw rycerze zdecydowali, iż ich patronem będzie św Maksymilian Maria Kolbe. Wielkim Rycerzem Rady rawskiej został wybrany w głosowaniu tajnym p.:Daniel Kośka a Zastępcą Wielkiego Rycerza:p. Machalowski Tadeusz.. Kanclerz:rady został wybrany p Sielski Jarosław zaś Sekretarzem ds Finansów:p. Pilecki Grzegorz. W dalszym etapie poprzez głosowanie wybrano kolejne urzędy: Skarbnik:p. Bartos Jerzy, Kronikarz:p. Wojciechowski Rafal, Radca:p. Grzegorzewski Adam, Kustosz:p. Wojdal Karol, Strażnik Wnętrza:p. Sowik Mariusz,Strażnik Bram:p.Maslocha Tomasz, Powiernik na 3 lata: p. Bigos Andrzej, Powiernik na 2 lata:p. Monarski Slawomir, Powiernik na1rok:p. Socha Artur, Lektor:p.Bartos Jerzy, Dyrektor ds programowych:p. Dawidiuk Krzysztof, Dyrektor ds Wiary:p. Kacprzak Izydor, Dyrektor ds Rodzin:p. Wojciechowski Rafal i Dyrektor ds członkostwa p.:Wojdak Karo.
Po wyborach ks. Proboszcz Bogumił Karp, który jest kapelanem naszych rycerzy sprawował w ich intencji oraz ich rodzin i parafii Mszę św. Po niej był czas na długo wyczekiwane, ze względu na pandemię spotkanie grillowe.

 

Od wtorku (6 kwietnia) aż do soboty (10 kwietnia) będą u nas przebywały relikwie błogosławionego Michaela McGivney’a – założyciela Rycerzy Kolumba. Ich uroczyste wprowadzenie nastąpi we wtorek podczas Mszy św. o 18:00. Zaś uroczysta Msza św. kończąca to nawiedzenie będzie w sobotę także o 18:00 i będzie połączone z przyjęciem nowych Rycerzy z naszej parafii. Od wtorku do soboty nasi rycerze będą w kościele prowadzić o 15:00 Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Potem będzie można obejrzeć wystawę o bł. Michaelu oraz film dokumentujący Jego życie. Zaś o 17:30 rycerze poprowadzą różaniec a podczas Mszy św. o 18:00 będziemy codziennie modlić się za Jego wstawiennictwem w naszych intencjach.

 

PROGRAM:

Wtorek (6 kwietnia)

- Uroczyste wprowadzenie Relikwii i Obrazu Bł. Ks. McGivneya - 18:00.

- Msza św. z modlitwą w intencjach powierzanych za wstawiennictwem Błogosławionego

- Litania do Bł. Ks. McGiveya

- Akt Zawierzenia

- Błogosławieństwo relikwiami

 

Środa – piątek (od 7 do 9 kwietnia)

- Modlitwa Koronka do Bożego Miłosierdzia + Nowenna – 15:00

- Modlitwa różańcowa – prowadzona przez Rycerzy Kolumba - 17:30.

- Msza św. z modlitwą w intencjach powierzanych za wstawiennictwem Błogosławionego – 18:00.

- Litania do Bł. Ks. McGiveya

- Akt Zawierzenia

- Błogosławieństwo relikwiami

 

Sobota (10 kwietnia)

- Modlitwa Koronka do Bożego Miłosierdzia + Nowenna – 15:00

- Modlitwa różańcowa – prowadzona przez Rycerzy Kolumba - 17:30.

- Msza św. z modlitwą w intencjach powierzanych za wstawiennictwem Błogosławionego – 18:00.

- Litania do Bł. Ks. McGiveya

- Akt Zawierzenia

- Błogosławieństwo relikwiami

- po Mszy św. - Ceremonia Zasad Rycerskich - przyjęcia kandydatów do Zakonu Rycerzy Kolumba.

- Pożegnanie Relikwii.

 

W te dni w hollu przy kościele zapraszamy do zwiedzania wystawy o Bł. Michael’u oraz do obejrzenia filmu o nim oraz o Rycerzach Kolumba

 

 

We wtorek 16 ,marca po Mszy św. o 18:00 będzie obrzęd przyjęcia nowych Rycerzy Kolumba. Zapraszamy chętnych kandydatów do przystąpienia do tej owocnej wspólnoty.

We wtorek - 9 marca zapraszamy mężczyzn na spotkanie informacyjne dotyczace Rycerzy Kolumba. Rozpocznie się ono po Mszy św. o 18:00 w sali pod Dzwonnica przy naszym kosciele parafialnym (Rawa Maz., Pl. Piłsudskiego 9).

 

INFORMACJE OGÓLNE

Spotkania Rycerzy Kolumba w naszej parafii odbywają się w każdy trzeci wtorek miesiąca po Mszy św. o 18:00. Zapraszamy dzielnych mężczyzn.

Więcej informacji można uzyskać u ks. Proboszcza (600365799) lub u p. Daniela (781961790).

W dniu 31 pażdziernika 2020 r. zostła beatyfikowany ks. Michael McGivney - założyciel Rycerzy Kolumba.

Zapraszamy do obejrzneia filmu o Nim:

https://vod.tvp.pl/video/ks-michael-mcgivney-blogoslawiony-proboszcz,ks-michael-mcgivney-blogoslawiony-proboszcz,52454231

Wejdź na linki aby zobaczyć filmy o Rycerzach Kolumba:

- www.youtube.com/watch?v=s8qPhEJKswc&t=104s

- www.facebook.com/rawaduzykosciol/videos/519451448461935

- W TVP1 w programie AGAPE  z 28.02.2021 r. materiał o rozpoczęciu Peregrynacji relikwii bł. Michaela McGivney'a w Polsce:

https://www.tvp.pl/regiony-tvp/regiony/poznan/spoleczenstwo/agape/wideo/28022021/52539777

 

KOLEJNI RYCERZE - 15.12.2020