Katechizm Kościoła Katolickiego o Sakramencie Małżeństwa:

„Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu“. (KKK 1601)

1. PORADNIA RODZINNA DLA MAŁŻEŃSTW i NARZECZONYCH

UWAGA: W październiku spotkanie w Poradni będzie wyjątkowo w drugi poniedziałek miesiąca, tj. 12 października po Mszy św. o 18:00.

Przy naszej parafii działa Poradnia Rodzinna dla małżeństw – spotkania prowadzą: Agnieszka i Tomasz Sudakowscy.

Odbywają się one w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca po Mszy św. o 18:00. Spotkania będą w Sali pod Dzwonnicą (ewentualne inne terminy spotkania proimy uzgadniać z nimi telefonicznie: 722 111 900).

UWAGA: Ta Poradnia w klasztorze Ojców Pasjonistów odbywa się w trzecie wtorki miesiąca – godz. 17:20

2. INFORMACJE DLA ZAMIERZAJĄCYCH ZAWRZEĆ MAŁŻEŃSTWO:

Wymagane dokumenty:

• metryka chrztu (z adnotacją: do ślubu!!! oraz z datą bierzmowania) - ważna trzy miesiące od daty wystawienia;
  • zaświadczenie ukończenia kursu przedmałżeńskiego;
  • poświadczenie odbycia min.2 spotkań w parafialnej poradni rodzinnej;
  • narzeczeni spoza naszej parafii przynoszą zgodę Proboszcza z parafii narzeczonej lub narzeczonego;
  • zaświadczenie z USC (ważne trzy miesiące od daty wystawienia).

Rozpoczęcie formalności związanych z zawarciem sakramentu małżeństwa należy podjąć na 3 miesiące przed planowanym sakramentem.
Przyjmujemy rezerwację terminów z wyprzedzeniem 2 letnim.

3. Kurs Przedmałżeński

Zachęcamy do odbycia Kursu w swojej parafii.

Kurs ten w naszej parafii odbywa się w soboty i rozpoczyna się obowiązkowo od Mszy św. o 18:00 a nast ępnie jest spotkanie z osobą prowadzącą w sali parafialnej przy wejściu na plebanię (pod Dzwonnicą). Terminy kursu są podane poniżej.

UWAGA: Kolejną edycje Kursu Przedmałżeńskiego rozpoczniemy od soboty 17 II 24.  Cykl 10-ciu spotkań będzie się odbywał w soboty ok. godz. 19.00 zapraszamy wszystkie pary mające zamiar w najbliższym czasie zawrzeć związek małżeński.

INNE INFORMACJE DLA NARZECZONYCH

1.    W naszym kościele podczas ślubu towarzyszą młodym relikwie św. Jana  Pawła II – patrona młodych małżeństw
2.    Za nowożeńców odprawiamy Msze św. w wyznaczonym terminie oraz przez 12 miesięcy modlimy się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca podczas Mszy św. o 18:00.
3.    Prosimy nowożeńców, aby pamiętali o:
- przygotowaniu duchowym do uroczystości ślubnej (warto na dzień pojechać razem do sanktuarium lub na wspólne rekolekcje)
- rozmowie z organistą (p. Szymon - 609 878 200)
- ustaleniu dekoracji z siostrą zakrystianką
- zapoznaniu się z czytaniami liturgicznymi podczas ślubu (zachęcamy, aby to narzeczeni wybrali odpowiednie na ich uroczystość czytania np. korzystając ze str.: www.rodzinasandomierz.eu/czytania-liturgiczne-na-slubie). Zachęcam, aby ktoś z waszych bliskich, znajomych, przyjaciół, bądź Wy sami odczytali podczas ślubu te czytania oraz modlitwę powszechną. O wybranych czytaniach należy poinformować kapłana, aby mógł przygotować homilię.
- odpowiednim stroju podczas ślubu. Kościół jest Domem Bożym i obowiązują w nim odpowiednie zasady stroju ! Zapraszając gości weselnych prosimy ich także o tym powiadomić.
- przekazaniu informacji gościom weselnym, że przed kościołem ze względów bezpieczeństwa i na życzenie nowożeńców nie rzucamy confetti (makulatury) ani innych podobnych rzeczy.
- zadbaniu, aby fotografowie i kamerzyści mieli stosowny dokument ukończenia Kursu w Kurii Diecezjalnej i zachowywali się z szacunkiem dla miejsca świętego.