Koła Różańcowe w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP

NOWE KOŁO RÓŻAŃCOWE
W naszej parafii powstało nowe Koło Żywego Różańca. Jego członkinie jako swojego patrona wybrały - św. Stanisława Papczyńskiego. Oprócz intencji ogólnych, które podejmują wszystkie KŻR to nowe Koło podjęło dodatkowe zobowiązanie modlitwy różańcowej w intencjach:
– naszej Ojczyzny
- dusz czyśćcowych
- beatyfikacji ks. Wacława Zienkowskiego.
Panie chętnie przyjmą jeszcze inne osoby do tego Koła - informacje można uzyskać w zakrystii..
 
 

Modlitwa różańcowa znana jest w Kościele od bardzo dawna, sięga XII wieku. Zakorzeniona głęboko w tradycji stała się duchowym wsparciem dla ludzi wiary. Maryja w swych objawieniach Lourdes, Fatimie, Gietrzwałdzie, La Salette prosi: ,,Odmawiajcie różaniec”.

  Przynależność do Koła Żywego Różańcowego polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańca (Ojcze nasz, 10 x Zdrowaś Maryjo), z krótkim rozważaniem. Raz w miesiącu grupa spotyka się na wspólnej modlitwie, z wymianą tajemnic. Osoba odpowiedzialna nazywana zelatorem przewodniczy modlitwie i dba o sprawy organizacyjne.

W naszej parafii działa obecnie osiem Kół Różańcowych:
–    cztery Koła Żeńskie; p/w św. Ojca Pio, Matki Bożej Miłosierdzia, św. Jana Pawła II św. s. Faustyny Kowalskiej
–    Męskie Koło Żywego Różańca p/w św. Józefa
–    Różaniec Rodziców Za Dzieci: dwa koła, p/w Matki Bożej Fatimskiej, Dzieci z Fatimy Bł. Hiacynty i Franciszka
Opiekunowie duchowi Kół: ks. Proboszcz Bogumił Karp i ks. Andrzej Kamińskii.
Koła Różańcowe spotykają się na modlitwie raz w miesiącu w swoich grupach:
       -   p/w św. Ojca Pio, Matki Bożej Miłosierdzia w pierwsze niedziele miesiąca,
            o godz.15.00 w kaplicy na Osadzie Dolnej, należącej do parafii – zelatorka kół Zofia Golianek i Alicja Motylewska
      -    p/w św. Jana Pawła II w kościele parafialnym, w pierwsze poniedziałki
             miesiąca o 17.00 – zelatorka Małgorzata Ciesielska
–    p/w św.s. Faustyny Kowalskiej o godz. 17.00 w pierwsze czwartki miesiąca w kościele parafialnym - zelatorki: Katarzyna Gałaj, Grażyna Chojecka
–    Koło Męskie p/w św. Józefa w kościele parafialnym w pierwsze czwartki miesiąca po wieczornej Mszy św.(godz.18.45) – zelator Kazimierz Golianek
–    Koła Rodziców Za Dzieci dwa razy w roku w ustalonym terminie w grupie, zelatorki: Zofia Golianek -koła p/w Matki Bożej Fatimskiej, Małgorzata Ciesielska -
koła p/w Dzieci z Fatimy Bł Hiacynty i Franciszka

Codzienną modlitwą obejmują intencje Ojca Św.,  sprawy parafii, swoich rodzin, także ludzi i sytuacji potrzebujących modlitewnego wsparcia.
 W trzeci poniedziałek miesiąca odbywa się spotkanie formacyjne grup różańcowych w parafii, pod przewodnictwem ks. Proboszcza Bogumiła Karpa.

  Członkowie Kół Różańcowych uczestniczą w życiu duchowym parafii: w adoracji Najświętszego Sakramentu, przygotowując rozważania, nowennach, dniach skupienia. Każda z grup ma przydzielony feretron lub chorągiew do niesienia w procesjach.
Biorą czynny udział w życiu parafii, uczestnicząc w pracach wynikających z bieżących potrzeb. Koła spotykające się na modlitwie w kaplicy na Osadzie Dolnej przygotowują  kaplicę w okresie wiosenno- jesiennym do niedzielnych Mszy św. i opiekują się przyległym ogrodem.

  Do Kół Żywego Różańca może zapisać się każdy parafianin. Może to uczynić, przychodząc na wyznaczone spotkanie grupy, gdzie otrzyma potrzebne informacje. Lista jest ciągle otwarta. Będziemy tworzyć nowe grupy modlitwy różańcowej na chwałę Bożą i uświęcania parafii.

"Różaniec jest modlitwą do Niej, do Maryi i jest naszą modlitwą, którą odmawiamy z Maryją. Proszę Was odmawiajcie Różaniec." Jan Paweł II

W naszej parafii istnieje 1 Koło Żywego Różańca:

Opiekę duszpasterską na KŻR sprawuje Ks. Proboszcz

Każdy z członków KŻR zobowiązuje się do codziennego odmawiania przynajmniej jednej dziesiątki różańca, połączonego z rozważaniem przydzielonej na dany miesiąc Tajemnicy. Jak wiele można wyrazić poprzez różaniec uczy nas sam Ojciec Święty pisząc w swoim Liście Apostolskim o Różańcu Świętym, iż w odmawiane dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła i ludzkości; sprawy osobiste, sprawy naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy są nam najbliżsi, tych, o których najbardziej się troszczymy". Raz w miesiącu, na plebanii, zbieramy się na wspólną modlitwę w różnych intencjach. Chcemy być w ten sposób pomocnikami Maryi i dawać innym świadectwo wiary. Bierzemy również czynny udział w uroczystościach parafialnych: odpustach, procesjach liturgicznych i nabożeństwach, niosąc chorągwie.

NA MOCY INDULTU STOLICY APOSTOLSKIEJ Z DNIA 25 X 1967 r. UDZIELA SIĘ CZŁONKOM ŻYWEGO RÓŻAŃCA ODPUSTU ZUPEŁNEGO, PO SPEŁNIENIU WYMAGANYCH DO TEGO WARUNKÓW W NASTĘPUJĄCE DNI W ROKU LITURGICZNYM:

  1. W dniu przyjęcia do Wspólnoty Żywego Różańca
  2. W Uroczystość Bożego Narodzenia (25 XII)
  3. W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
  4. W Święto Ofiarowania Pańskiego (2 II)
  5. W Uroczystość Zwiastowania (25 III)
  6. W Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 XIII)
  7. We wspomnienia Matki Bożej Różańcowej (7 X)
  8. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 XII)

Warunkami uzyskania tego odpustu jest: stan łaski uświęcającej, Komunia św., modlitwa według intencji Ojca św. i brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

OBOWIĄZKI CZŁONKÓW ŻYWEGO RÓŻAŃCA

  1. Wprowadzenie do Wspólnoty Żywego Różańca dokonuje się przez wpisanie wstępującego do Parafialnej Księgi Żywego Różańca i wydanie dyplomu przynależności.
  2. Codzienne odmawianie jednej tajemnicy Różańca św. (tzn. l Ojcze nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) połączone z rozważaniem przydzielonej na dany miesiąc Tajemnicy.
  3. Uczestniczenie w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych, połączonych ze Mszą św. w intencji żyjących i zmarłych członków Żywego Różańca i zmianą Tajemnic Różańcowych.
  4. Częsty udział w życiu sakramentalnym oraz pogłębianie swojej wiary i wiedzy religijnej.
  5. Szerzenie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską oraz odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła.
  6. W miarę możliwości wspomaganie ubogich oraz udział w pogrzebach zmarłych członków Wspólnoty Różańcowej

Osoby chętne do wstąpienia w szeregi Kół Żywego Różańca prosimy o kontakt z Ks. Proboszczem

 

 

Intencje Apostolstwa Modlitwy na rok 2023

Styczeń
Intencja ewangelizacyjna: Za wychowawców – Módlmy się, aby wychowawcy byli wiarygodnymi świadkami, ucząc braterstwa zamiast rywalizacji i wspierając przede wszystkim wrażliwych młodych ludzi.

Parafialna: W intencji dziękczynno-błagalnej w 60 urodziny x. Proboszcza i aby parafianie otworzyli swe domy na odwiedziny kapłanów.

Luty
Intencja powszechna:
Za parafie – Módlmy się, aby parafie, w których centralne miejsce zajmuje komunia, stawały się coraz bardziej wspólnotami wiary, braterskimi i otwartymi na najbardziej potrzebujących.

Parafialna: W intencji naszych parafian, którzy lekceważą dzień święty, aby powrócili do uczestnictwa we Mszy św.

Marzec
Intencja ewangelizacyjna: Za ofiary nadużyć – Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła zadanego przez członków wspólnot kościelnych, aby w tym samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie.

Parafialna: W intencji owocnego przebiegu rekolekcji i czasu Wielkiego Postu.

Kwiecień
Intencja powszechna: O kulturę niestosowania przemocy – Módlmy się o budowanie kultury pokoju i niestosowania przemocy poprzez ograniczenie dostępu do broni dla państw i obywateli.

Parafialna: W intencji młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, aby stali się gorliwymi chrześcijanami.

Maj
Intencja powszechna: Za ruchy i wspólnoty kościelne – Módlmy się, aby ruchy i wspólnoty kościelne każdego dnia odkrywały misję ewangelizacyjną i służyły swoimi charyzmatami potrzebującym na świecie.

Parafialna: W intencji tych, którzy dbają o przydrożne kapliczki oraz o piękno naszego kościoła.

Czerwiec
Intencja ewangelizacyjna: O zniesienia tortur – Módlmy się, by międzynarodowa wspólnota w konkretny sposób zaangażowała się w zniesienie tortur oraz zagwarantowała wsparcie dla ofiar i ich rodzin.

Parafialna: W intencji rodzin z naszej parafii, aby podjęły wspólną modlitwę rodzinną.

 

Lipiec
Intencja powszechna: O życie eucharystyczne – Módlmy się, aby katolicy umieścili w centrum swego życia celebrację Eucharystii, która dogłębnie przemienia relacje międzyludzkie i otwiera na spotkanie z Bogiem oraz z naszymi braćmi i siostrami.

Parafialna: W intencji mieszkańców naszych wiosek, aby oprócz troski o plon ziemi dbali też o swój duchowy rozwój.

Sierpień
Intencja powszechna: Za Światowe Dni Młodzieży – Módlmy się, aby Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pomogły młodym ludziom wyruszyć w drogę, żyć Ewangelią i być jej świadkami we własnym życiu.

Parafialna: W intencji zmarłych kapłanów i sióstr, którzy posługiwali w naszej parafii.

Wrzesień
Intencja powszechna: Za ludzi żyjących na marginesie – Módlmy się za ludzi, którzy żyją na marginesie społeczeństwa, a nawet w nieludzkich warunkach, by nie zostali zapomniani przez instytucje i nigdy nie byli traktowani jako mniej wartościowi.

Parafialna: W intencji nawrócenia zatwardziałych grzeszników z naszej parafii.
 

Październik
Intencja ewangelizacyjna: Za Synod – Módlmy się za Kościół, aby na wszystkich poziomach przyjął postawę słuchania i dialogu jako sposób życia, pozwalając prowadzić się Duchowi Świętemu ku peryferiom świata.

Parafialna: W intencji młodzieży nie chodzących na lekcje religii, aby powrócili do wiary.

Listopad
Intencja powszechna:
Za papieża – Módlmy się za papieża, aby wypełniał swoją misję i prowadził wiernych wspierany przez Ducha Świętego.

Parafialna: W intencji zmarłych parafian.

Grudzień
Intencja ewangelizacyjna:
Za osoby niepełnosprawne – Módlmy się, aby osoby niepełnosprawne znalazły się w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje oferowały programy, które zwiększą ich aktywność.

Parafialna: W intencji o pragnienie świętości dla naszych parafian.